Bowlinghallens framtid – tillfälliga lösningar och fortsatt dialog
Efter beslutet att stänga bowlinghallen i Vasahallen på grund av bristande tillgänglighet har dialog förts med berörda föreningar, förbund och organisationer.
Syftet har varit att samla in önskemål och diskutera risker och möjliga förslag inför den politiska behandlingen av frågan.
Varför är hallen inte öppen för allmänheten?
Vi kan i nuläget inte säkerställa eller begränsa nyttjandet av bowlinghallen på ett sätt som garanterar allas säkerhet. Vi har valt att låta föreningarna fortsätta i begränsad form med anpassningar, medan vi inväntar mer underlag kring åtgärdsförslag, inklusive eventuella brandskyddsåtgärder.
Samstämmighet i dialogerna
Tillsammans med föreningar och förbund har vi gått igenom aktuella alternativ och enats om att den föreslagna vägen framåt är den mest hållbara utifrån dagens förutsättningar. Där säkerhet varit kärnan i dialogerna. Vårt gemensamma mål är att så snart som möjligt skapa aktivitet för att minska risken att föreningsverksamheten upphör. Paraidrottarna kommer fortsatt att ha organiserade aktiviteter, men inte i bowlinghallen. Grundtanken består, gemenskap, rörelse och glädje. även om formen skilja sig.
Jag har haft dialog med Parasportförbundet, RF-SISU, Svenska Bowlingförbundet och FUB för att se hur vi bäst säkerställer föreningarnas verksamhet och att de ges förutsättning att fortleva utifrån läget vi befinner oss i. Jag ser den här tillfälliga lösningen som den bästa möjliga utifrån nuläget och känner mig trygg utifrån föreningsaspekten då jag hunnit ha dialog med de funktioner som finns att stötta i föreningsfrågor, Michael Gustavsson, Fritidschef.